.comment-link {margin-left:.6em;}

Wineczko

O winach skomplikowanych i wyszukanych, ale także o prostych i napojach winopodobnych...

sobota, grudnia 18, 2004

O leżakowaniu

Okres dojrzewania, czyli leżakowania wina, jest bardzo różny i waha się w granicach od 3 miesięcy do kilku lat w zależności przede wszystkim od typu wina (słabe czy mocne), temperatury leżakowania, stopnia zetknięcia z powietrzem itd. Wina lekkie dojrzewają szybko i nie mogą być długo leżakowane, gdyż tracą po pewnym czsie przyjemny smak, a jednocześnie bardzo łatwo ulegają zepsuciu. Wskutek małej ilości alkoholu nie są one chronione przed zakażeniem przez szkodliwe drobnoustroje, dlatego też muszą być przechowywane w niskiej temperaturze w dobrze zasiarkowanych i pełnych naczyniach, do których dostęp powietrza jest minimalny. Wina takie w ciągu 2-3 miesięcy są dojrzałe do spożycia i nie nadają się do dłuższego przechowywania. Podczas leżakowania ociąga się je raz lub najwyżej dwa razy. Do tej grupy win należą również wszelkie wina jabłkowe, bez różnicy typu, które na ogół nie powinny być długo leżakowane i przeznaczone są z reguły do szybkiej konsumpcji (zwykle w okresie 1 roku). Wina stołowe muszą już leżakować dłużej, tj. od 6 miesięcy do 2 lat. Wina mocne, deserowe wymagają znacznie dłuższego okresu leżakowania, przeciętnie nie mniej niż 2 lata, a często muszą leżakować w ciągu 3 do 5 lat. Wina takie obciąga się kilka razy, co najmniej 3-krotnie. Pierwszy obcią przeprowadza się po zakończeniu fermentacji do słąbo zasiarkowanego naczynia zaopatrzonego w rurkę fermentacyjną (w naczyniu tym wino w dalszym ciągu słąbo fermentuje). Następnego obciągu dokonuje się po 6-9 miesiącach, a trzeciego po 1,5 roku - już do mocniej siarkowanych naczyń. Wino ściągane systematycznie znad osadu pobiera pewne ilości tlenu z powietrza, co stanowi konieczny warunek prawidłowego postępu procesu dojrzewania. Najlepsze efekty widoczne są przy leżakowaniu w temperaturze 10-12oC. Do leżakowania wina używa się przeważnie gąsiorków i balonów, czasem beczek dębowych.

środa, grudnia 08, 2004

Profilaktyka chorób serca - spożywanie wina

Badania naukowe potwierdzają: Umiarkowane, lecz regularne spożycie wina obniża ryzyko zawałowe. Co prowadzi do zawału serca? Jeżeli w sercu dochodzi do zwężenia naczyń, tworzy się w nich skrzep krwi i przerwany zostaje przepływ krwi, wówczas zaopatrzenie mięśnia sercowego w tlen jest częściowo zatrzymane i dochodzi do zawału. Co udowodniły badania? Cenieni naukowcy udowodnili w ostatnich latach, że dzięki spożyciu 1-2 kieliszków wina dziennie można obniżyć o maks. 60% ryzyko zawału, ponieważ wino polepsza krzepliwość i płynnosc krwi oraz obniża poziom tluszczu i cholesterolu.

O upojeniu alkoholowym

1. Kopciuszek - przyjść do domu w jednym bucie
2. Królewna Śnieżka - obudzić się w łóżku z siedmioma facetami
3. Czerwony Kapturek - obudzić się w łóżzku babci
4. Śpiaca Królewna - przez 100 lat niczego nie pamiętasz
5. Myszka Miki - opuchnięte uszy, biale rękawiczki, ale nie masz fraka
6. Krzysztof Kolumb - nie wiesz gdzie jedziesz, jak już przyjedziesz to nie wiesz gdzie jesteś, ale za przejazd i tak płaci państwo.
7. Reksio - obudziłeś się w budzie dla psa
8. Władca pierścieni - obudziłeś się na komisariacie w kajdankach
9. Ogniem i mieczem - obudziłeś się w kotłowni na koksie
10. W pustyni i w puszczy - obudziłeś się w parku miejskim na grządce z różami
11. Na Rejtana - obudziłeś się przed własnymi drzwiami z rozdartą koszulą
12. Wakacje z duchami - obudziłeś się na strychu zawinięty w prześcieradło
13. I pamietaj - nie jesteś naprawdę pijany, jeżeli jesteś w stanie leżeć na podłodze bez trzymania !!!