.comment-link {margin-left:.6em;}

Wineczko

O winach skomplikowanych i wyszukanych, ale także o prostych i napojach winopodobnych...

poniedziałek, września 20, 2004

Wino gronowe, stołowe lekkie

Zawartość cukru w owocach jest tym większa im dojrzalsze są winogrona. Moszcz winogronowy wykazuje zawartość cukru w takich granicach, że można z niego uzyskać wino gronowe o mocy 8-10% bez dodatku cukru. W tym przypadku moszcz nie wymaga żadnego doprawiania, tj dodatku cukru, kwasu, pożywki oraz drożdży. Moszcz wytłoczony z owoców, postawiony w gąsiorku w ciepłym miejscu, fermentuje szybko i klaruje się dobrze, jeżeli winogrona użyte do jego sporządzenia były zdrowe i nie zapleśniałe. Otrzymane wino jest jednak słabe, musi więc być przechowywane w niskiej temperaturze (w piwnicy), a po kilk miesiącach wypite, gdyż nie nadaje się do dłuższeego przechowywania. Sporządzając wino z winogron krajowych, należy wziąć pod uwagę, że są one zawsze mniej słodkie niż winogrona z krajów winiarskich, w których stopień nasłonecznienia jest o wiele wyższy. Z tego powodu do moszczu winogron krajowych należy w zasadzie zawsze dodawać cukru. Pozwala to na uzyskanie wina stołowego lekkiego.

Wino ryżowe

Myjemy 1 kg ryżu i wrzucamy go do 4 l wody z matką drożdżową. Nstępnie zalewamy syropem z 1 kg cukru i ok. 1 l wody i odstawiamy na 3-4 tygodnie w temperaturze pokojowej. Po tym okresie cukier powinien się "przeżreć" z drożdżami. Następnie zlewamy nastaw znad ryżu i wlewamy go do gąsiorka, po czym dodajemy jeszcze 0,5 kg cukru (najlepiej wcześniej zmieszać z otrzymanym dotychczas produktem) i dla wzbogacenia smaku i zapachu dodajemy ok. 20 dkg rodzynków. Następnie odstawiamy gąsior na 3 miesiące po czym zlewamy wino do butelek i umieszczamy w chłodnej piwnicy. Wino to zdobyło wielką popularność wśród moich znajomych. Polecam gorąco zwłaszcza do stawiania na zimę, kiedy brak świeżych owoców.

wtorek, września 14, 2004

Z komunistycznej biblii

WINO
napój alkoholowy otrzymywany w wyniku fermentacji alkoholowej miazgi lub soku z winogron (w. gronowe), a także z innych owoców - np. porzeczek, jabłek - z dodatkiem cukru w celu uzyskania odpowiedniej zawartości alkoholu (w. owocowe); produkcja w., znana od starożytności, polega na odfermentowaniu miazgi (moszczu) z udziałem drożdży oraz dojrzewaniu młodego w.; produktem ubocznym procesu fermentacji są m.in. fuzle, które będąc różnymi substancjami smakowo-zapachowymi, stanowią o tzw. bukiecie w.; zawartość cukru w w. stanowi kryterium podziału w. na: stołowe (wytrawne, półwytrawne) i deserowe (półsłodkie, słodkie i b. słodkie); rozróżnia się w.: białe, czerwone i różowe (rosé) i musujące (szampan); znakomitymi w. są m.in.: burgundzkie, sherry, chianti, madera, malaga, portwein. Najw. spożycie wina ma miejsce we Francji (44,7 mln hektolitrów), Argentynie (32,1), na Węgrzech (30,8), w Szwajcarii (28,5), Danii (26); najw. producentami są (w mln hektolitrów): Francja 60 mln (22% produkcji światowej), Włochy - 58,7 (21%), Hiszpania - 33 (12%), USA - 18,6 (7%), Argentyna 12,7 (5%), RPA - 10 (4%), Australia 6,8 (2%), Chile - 3,8 (1%).